DP241-5-12A22
Mfr.Part #
DP241-5-12A22
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Radiation Hardening :
No
Power - Max :
12VA
Height :
41.4 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Primary Winding(s) :
Dual
Center Tap Feature 2 :
No
Power Rating :
12W
Approvals :
UL; CSA
VA Rating :
12 VA
Voltage - Primary :
115V 230V
Length :
71.37mm
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Pulse Electronics Corporation
Package :
Bulk
Isolation Voltage :
2500 V
Size / Dimension :
71.37mm Lx41.40mm W
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Series :
Chassis-Tran
Number of Secondary Winding :
1
Output Current 1 :
1 A
Output Voltage 1 :
12.6V
Height Seated (Max) :
35.05mm
Physical Dimension :
L71.37XB35.05XH41.4 (mm)
Weight :
0.7lb 317.51g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height - Seated (Max) :
35.05mm
Center Tap Feature 1 :
yes
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Mounting Feature :
Published :
Voltage - Secondary (Full Load) :
12.6V
Secondary Winding(s) :
Single
Surface Mount :
Max Output Current :
1A
Packaging :
Bulk
Current - Output (Max) :
1A
Width :
35.05mm
Max Power Dissipation :
12W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Quick Connect
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Datasheets
DP241-5-12A22
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V