DP241-7-16A43
Mfr.Part #
DP241-7-16A43
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Power - Max :
56VA
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Chassis Mount
Width :
45.97mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
93.73mm Lx57.15mm W
Power Rating :
56W
Length :
93.73mm
Height :
57.15 mm
Output Voltage 1 :
16V
Output Current 1 :
3.5 A
Termination :
Quick Connect
Published :
Current - Output (Max) :
3.5A
Voltage - Primary :
115V 230V
Dual
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Height - Seated (Max) :
45.97mm
Number of Secondary Winding :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Series :
Chassis-Tran
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Physical Dimension :
L93.73XB45.97XH57.15 (mm)
VA Rating :
56 VA
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Approval Agency :
UL; CSA
Center Tap Feature 1 :
yes
Height Seated (Max) :
45.97mm
Secondary Winding(s) :
Single
Approvals :
UL; CSA
Max Power Dissipation :
56W
Package :
Bulk
Isolation Voltage :
2500 V
Center Tap Feature 2 :
Weight :
1.7lbs 771.1g
Packaging :
Bulk
Pulse Electronics Corporation
Mount :
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
3.5A
Voltage - Secondary (Full Load) :
16V
Datasheets
DP241-7-16A43
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V