DMTH8008LPSQ-13
Mfr.Part #
DMTH8008LPSQ-13
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI50
Power Dissipation (Max) :
1.6W (Ta), 100W (Tc)
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41.2 nC @ 10 V
Rise Time :
5.4 ns
FET Feature :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.8V @ 1mA
Configuration :
Single
Transistor Polarity :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2345 pF @ 40 V
Transistor Type :
1 N-Channel
Channel Mode :
Enhancement
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.8mOhm @ 14A, 10V
Power Dissipation :
100
Series :
Automotive, AEC-Q101
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Product Type :
MOSFET
Subcategory :
MOSFETs
Product Category :
MOSFET
Number of Channels :
1 Channel
Continuous Drain Current Id :
91
FET Type :
N-Channel
Brand :
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Reel
Mounting Style :
SMD/SMT
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80 V
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
91A (Tc)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Datasheets
DMTH8008LPSQ-13
Diodes Incorporated DMTH8008LPSQ-13
N-Channel Reel 7.8mOhm @ 14A, 10V ±20V 2345 pF @ 40 V 41.2 nC @ 10 V 80 V 8-PowerTDFN
DMTH8008LPSQ-13 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2345 pF @ 40 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 80 V drain to source voltage (Vdss).
DMTH8008LPSQ-13 Features
a 80 V drain to source voltage (Vdss)