DMTH6009LK3Q-13
Mfr.Part #
DMTH6009LK3Q-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 60V 14.2A/59A TO252
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1925pF @ 30V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Mount :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
59A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 60W Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
33.5nC @ 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10m Ω @ 13.5A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14.2A Ta 59A Tc
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
DMTH6009LK3Q-13
Diodes Incorporated DMTH6009LK3Q-13
N-Channel Tape & Reel (TR) 10m Ω @ 13.5A, 10V ±20V 1925pF @ 30V 33.5nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
DMTH6009LK3Q-13 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1925pF @ 30V.This device has a continuous drain current (ID) of [59A], which is its maximum continuous current.In order to operate this transistor, a voltage of 60V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
DMTH6009LK3Q-13 Features
a continuous drain current (ID) of 59A
a 60V drain to source voltage (Vdss)