DMTH6005LPS-13
Mfr.Part #
DMTH6005LPS-13
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET N-CH 60V PWRDI5060
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
47.1nC @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20.6A Ta 100A Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.5m Ω @ 50A, 10V
Number of Pins :
8
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Pbfree Code :
yes
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2962pF @ 30V
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
not_compliant
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 150W Tc
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
22 Weeks
Datasheets
DMTH6005LPS-13
Diodes Incorporated DMTH6005LPS-13
N-Channel Tape & Reel (TR) 5.5m Ω @ 50A, 10V ±20V 2962pF @ 30V 47.1nC @ 10V 60V 8-PowerTDFN
DMTH6005LPS-13 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 2962pF @ 30V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 100A continuous drain current (ID).For this transistor to work, a voltage 60V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (4.5V 10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
DMTH6005LPS-13 Features
a continuous drain current (ID) of 100A
a 60V drain to source voltage (Vdss)