DMTH6005LFG-7
Mfr.Part #
DMTH6005LFG-7
Package / Case
8-PowerVDFN
Description
MOSFET N-CH 60V 19.7A/100A PWRDI
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
8-PowerVDFN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3150pF @ 30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
2.38W Ta 75W Tc
Factory Lead Time :
24 Weeks
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.1m Ω @ 20A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
48.7nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
19.7A Ta 100A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DMTH6005LFG-7
Diodes Incorporated DMTH6005LFG-7
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.1m Ω @ 20A, 10V ±20V 3150pF @ 30V 48.7nC @ 10V 60V 8-PowerVDFN
DMTH6005LFG-7 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 3150pF @ 30V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 60V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (4.5V 10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
DMTH6005LFG-7 Features
a 60V drain to source voltage (Vdss)