DMTH4004SCTB-13
Mfr.Part #
DMTH4004SCTB-13
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO263AB T&R
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
68.6nC @ 10V
Mount :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3m Ω @ 100A, 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
4.7W Ta 136W Tc
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4305pF @ 25V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V