DMTH3004LPS-13
Mfr.Part #
DMTH3004LPS-13
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET N-CH 30V PWRDI5060
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
High Reliability
FET Type :
N-Channel
Mount :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
145A
Published :
Number of Terminations :
5
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Transistor Element Material :
SILICON
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
22A
Package / Case :
8-PowerTDFN
ECCN Code :
EAR99
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
110 mJ
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.8m Ω @ 20A, 10V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Ta 145A Tc
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 136W Tc
Number of Pins :
8
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43.7nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2370pF @ 15V
Number of Elements :
1
DS Breakdown Voltage-Min :
30V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Series :
Automotive, AEC-Q101
Vgs (Max) :
+20V, -16V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
DMTH3004LPS-13
Diodes Incorporated DMTH3004LPS-13
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.8m Ω @ 20A, 10V +20V, -16V 2370pF @ 15V 43.7nC @ 10V 30V 8-PowerTDFN
DMTH3004LPS-13 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 110 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2370pF @ 15V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 145A amps.A device can conduct a maximum continuous current of [22A] according to its drain current.The DS breakdown voltage should be maintained above 30V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 30V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (4.5V 10V).
DMTH3004LPS-13 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 110 mJ
a continuous drain current (ID) of 145A
a 30V drain to source voltage (Vdss)