DMT8008SPS-13
Mfr.Part #
DMT8008SPS-13
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET N-CH 80V 83A PWRDI5060-8
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation-Max :
1.3W Ta 83W Tc
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
34nC @ 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
23 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
FET Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.8m Ω @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Vgs (Max) :
±20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
83A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1950pF @ 40V
Datasheets
DMT8008SPS-13
Diodes Incorporated DMT8008SPS-13
N-Channel Tape & Reel (TR) 7.8m Ω @ 14A, 10V ±20V 1950pF @ 40V 34nC @ 10V 80V 8-PowerTDFN
DMT8008SPS-13 Overview
A device's maximum input capacitance is 1950pF @ 40V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 80V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (6V 10V) to reduce its overall power consumption.
DMT8008SPS-13 Features
a 80V drain to source voltage (Vdss)