DF3Z-10P-2V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF3Z-10P-2V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board or Cable
Current Rating :
3A
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mount :
Surface Mount
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Series :
DF3
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
100V
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Beige
Number of Positions Loaded :
All
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
10
Stack Height (Mating) :
7.7mm 8.4mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Gender :
Male
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DF3Z-10P-2V(51)
Hirose DF3Z-10P-2V(51)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height