DF3Z-10P-2H(21)
Mfr.Part #
DF3Z-10P-2H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Beige
Terminal Pitch :
2mm
Series :
DF3
HTS Code :
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Termination :
Solder
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Voltage - Rated :
100V
Number of Positions :
10
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Current Rating :
3A
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Total Number of Contacts :
10
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Published :
Contact Material :
Brass
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
DF3Z-10P-2H(21)
Hirose DF3Z-10P-2H(21)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height