DF3Z-10P-2V(21)
Mfr.Part #
DF3Z-10P-2V(21)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
DF3
MIL Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
Brass
Insulation Color :
Beige
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Surface Mount
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Voltage - Rated :
100V
UL Flammability Code :
94V-0
DIN Conformance :
Terminal Pitch :
2mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Gender :
Male
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stack Height (Mating) :
7.7mm 8.4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Style :
Board to Board or Cable
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
10
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Published :
Datasheets
DF3Z-10P-2V(21)
Hirose DF3Z-10P-2V(21)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height