DF1BZ-6P-2.5DSA(18)
Mfr.Part #
DF1BZ-6P-2.5DSA(18)
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.5MM
POLARIZED HOUSING
Body Breadth :
0.224 inch
Contact Resistance :
30mOhm
Body Depth :
0.374 inch
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
COMMERCIAL
Insertion Force-Max :
4.448 N
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Color :
Red
Reference Standard :
UL, CSA
Rated Current (Signal) :
3A
Voltage - Rated :
250V
Number of Rows :
1
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Solder
Stack Height (Mating) :
14mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Number of Positions :
6
Terminal Pitch :
2.4892mm
Datasheets
DF1BZ-6P-2.5DSA(18)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 6-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height