DF1BZ-4P-2.5DS
Mfr.Part #
DF1BZ-4P-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.5MM
Headers, Male Pins
IEC Conformance :
No
Bulk
Mixed Contacts :
No
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
150V
Board to Cable/Wire
Depth :
12.5mm
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Positions :
4
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Housing Color :
White
Max Current Rating :
3A
Solder
Lead Free :
Lead Free
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
12.5mm
Keying Slot
Height :
5.7mm
Housing Material :
Polyamide
Contact Gender :
Male
Lead Pitch :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
DF1B
DIN Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage - Rated AC :
250V
MIL Conformance :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Filter Feature :
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Header
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Brass
Current Rating :
3A
Datasheets
DF1BZ-4P-2.5DS
Hirose DF1BZ-4P-2.5DS
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height