DF1BZ-2P-2.5DS(24)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1BZ-2P-2.5DS(24)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Insertion Force-Max :
4.448 N
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
150V
Connector Type :
Header
Number Of PCB Rows :
1
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
DF1B
Factory Lead Time :
10 Weeks
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
2
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL, CSA
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Feature :
Keying Slot
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Color :
White
Durability :
30 Cycles
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Contact Type :
Male Pin
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Material :
Brass
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Datasheets
DF1BZ-2P-2.5DS(24)
Hirose DF1BZ-2P-2.5DS(24)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height