DF1BZ-15P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1BZ-15P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.5MM
Stock
100
In Stock :
100
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Housing Material :
Polyamide
JESD-609 Code :
e3/e4
Contact Gender :
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Unknown
Voltage - Rated AC :
250V
Stack Height (Mating) :
14mm
Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
All
Height :
9.5mm
Insulation Height :
0.374 9.50mm
COMMERCIAL
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Number of Positions :
15
Lead Pitch :
2.5mm
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
40mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Datasheets
DF1BZ-15P-2.5DSA
Hirose DF1BZ-15P-2.5DSA
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 15-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height