DF1B-20P-2.5DSA(01)
Mfr.Part #
DF1B-20P-2.5DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
JESD-609 Code :
e3/e4
Height :
9.5mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
Stack Height (Mating) :
14mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Reference Standard :
UL, CSA
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0
Length :
52.5mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Feature :
Keying Slot
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Current (Signal) :
3A
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.5mm
Number of Positions Loaded :
All
Housing Color :
White
No
Body Depth :
0.374 inch
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Connector Type :
Header
Current Rating :
3A
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Body Breadth :
0.224 inch
Style :
Board to Cable/Wire
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Series :
DF1B
Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
250V
Durability :
50 Cycles
Mount :
Through Hole
Mixed Contacts :
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
20
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Resistance :
30mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number Of PCB Rows :
1
Housing Material :
Polyamide
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Hirose DF1B-20P-2.5DSA(01)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height