DF1B-14P-2.5DSA(01)
Mfr.Part #
DF1B-14P-2.5DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.5MM
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Resistance :
30mOhm
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3/e4
Number of Positions :
14
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Length :
37.5mm
Through Hole
Height :
9.5mm
Number Of PCB Rows :
1
Body Breadth :
0.224 inch
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Mixed Contacts :
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Rated Current (Signal) :
3A
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Reach Compliance Code :
Unknown
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Stack Height (Mating) :
14mm
Header
Gender :
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Free
Current Rating :
3A
Voltage - Rated AC :
250V
Body Depth :
0.374 inch
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Datasheets
DF1B-14P-2.5DSA(01)
Hirose DF1B-14P-2.5DSA(01)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height