DF1B-14P-2.5DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1B-14P-2.5DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number Of PCB Rows :
1
Lead Pitch :
2.5mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Feature :
Keying Slot
Contact Gender :
Male
Voltage - Rated AC :
250V
JESD-609 Code :
e3/e4
Lead Free :
Contains Lead
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
HTS Code :
Housing Color :
White
Series :
DF1B
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Stack Height (Mating) :
14mm
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Header
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
14
Body Breadth :
0.224 inch
Durability :
30 Cycles
Current Rating :
3A
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole
Height :
9.5mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Tin
Housing Material :
Polyamide
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Length :
37.5mm
Contact Type :
Male Pin
Body Depth :
0.374 inch
Rated Current (Signal) :
3A
Withdrawl Force-Min :
.4448 N
Reference Standard :
UL, CSA
Number of Conductors :
ONE
Filter Feature :
No
Insulation Height :
0.374 9.50mm
IEC Conformance :
No
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
DIN Conformance :
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Mixed Contacts :
Datasheets
DF1B-14P-2.5DS
Hirose DF1B-14P-2.5DS
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height