DF1B-14P-2.5DS(01)
Mfr.Part #
DF1B-14P-2.5DS(01)
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
UL Flammability Code :
94V-0
Rated Current (Signal) :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Number of Conductors :
ONE
Gender :
Male
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions :
14
Length :
37.5mm
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
Bulk
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Brass
JESD-609 Code :
e3/e4
Reference Standard :
UL, CSA
IEC Conformance :
No
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Resistance :
30mOhm
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Height :
5.7mm
Body Depth :
0.492 inch
Housing Color :
White
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Pitch :
2.5mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Shape :
Square
Mixed Contacts :
Feature :
Keying Slot
Contact Type :
Male Pin
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Breadth :
0.224 inch
Series :
DF1B
Current Rating :
3A
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-35°C~85°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
250V
DIN Conformance :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Durability :
50 Cycles
MIL Conformance :
Hirose DF1B-14P-2.5DS(01)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height