DF1B-14DP-2.5DS
Mfr.Part #
DF1B-14DP-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.5MM
Length :
20mm
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Max Current Rating :
3A
Contact Resistance :
30mOhm
Additional Feature :
PACKAGING 100 PCS. IN A BAG
Board to Cable/Wire
Depth :
8.6mm
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
Straight
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Operating Temperature :
-35°C~85°C
RoHS Compliant
Withdrawl Force-Min :
.417 N
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Connector Type :
Header
Contact Gender :
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
UL Flammability Code :
94V-0
Stack Height (Mating) :
14mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
14
Number Of PCB Rows :
2
Lead Pitch :
2.5mm
Rated Current (Signal) :
3A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Breadth :
0.339 inch
DIN Conformance :
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Datasheets
DF1B-14DP-2.5DS
Hirose DF1B-14DP-2.5DS
DF1B Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height