DEC1X3J820JC4B
Mfr.Part #
DEC1X3J820JC4B
Description
CAP CER 82PF 6.3KV SL RADIAL
Through Hole
Length :
12mm
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Ceramic
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
10mm
Depth :
7mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Capacitance :
82pF
Termination :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
DEC1X3J820JC4B
Murata Electronics DEC1X3J820JC4B
DEC 82pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.472Dia 12.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEC1X3J820JC4B Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.472Dia 12.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is SL.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
DEC1X3J820JC4B Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV