DEC1X3J101JC4B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEC1X3J101JC4B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 6.3KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
SL
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
SL
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
100pF
Lead Pitch :
10mm
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
13mm
Feature :
High Voltage
Multilayer :
yes
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Size Code :
Series :
DEC
Package / Case :
Radial, Disc
Depth :
7mm
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Datasheets
DEC1X3J101JC4B
Murata Electronics DEC1X3J101JC4B
DEC 100pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.512Dia 13.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEC1X3J101JC4B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm.This coefficient equals SL indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 6.3kV allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
DEC1X3J101JC4B Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV