DEC1X3J120JC4B
Mfr.Part #
DEC1X3J120JC4B
Description
CAP CER 12PF 6.3KV SL RADIAL
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Depth :
7mm
Capacitance :
12pF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
EAR99
Length :
8mm
Lead Pitch :
10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Datasheets
DEC1X3J120JC4B
Murata Electronics DEC1X3J120JC4B
DEC 12pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEC1X3J120JC4B Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is SL.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3kV.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10mm.
DEC1X3J120JC4B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV