DEC1X3J180JA3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEC1X3J180JA3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 6.3KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Series :
DEC
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Depth :
7mm
Temperature Coefficient :
SL
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
6.3kV
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-25°C~85°C
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
No
Composition :
Ceramic
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Length :
9mm
Capacitance :
18pF
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Feature :
High Voltage
Lead Style :
Straight
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
SL
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DEC1X3J180JA3B
Murata Electronics DEC1X3J180JA3B
DEC 18pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEC1X3J180JA3B Overview
A program's size/dimension is 0.354Dia 9.00mm for this device.Its coefficient is SL and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
DEC1X3J180JA3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV