DEC1X3J560JC4B
Mfr.Part #
DEC1X3J560JC4B
Description
CAP CER 56PF 6.3KV SL RADIAL
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Depth :
7mm
Capacitance :
56pF
Voltage - Rated DC :
6.3kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Datasheets
DEC1X3J560JC4B
Murata Electronics DEC1X3J560JC4B
DEC 56pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEC1X3J560JC4B Overview
Programs on this device are of 0.394Dia 10.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with SL being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 6.3kV Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEC1X3J560JC4B Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV