DE71494RN80FPV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE71494RN80FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Connectivity :
SCI
Core Processor :
SH-2
Number of I/O :
63
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Published :
Frequency :
80MHz
Core Size :
32-Bit
Program Memory Type :
Flash
Memory Size :
256KB
Package / Case :
100-LQFP
Data Converter :
A/D 12x10b
Data Bus Width :
32b
Base Part Number :
DE7149
Number of Timers/Counters :
11
Operating Supply Voltage :
5V