DE71464RN80FPV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE71464RN80FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
80-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
DE7146
RAM Size :
8K x 8
Number of I/O :
45
Data Bus Width :
32b
Series :
SuperH® SH7146
Package / Case :
80-LQFP
Data Converter :
A/D 12x10b
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tray
Number of Pins :
80
Core Processor :
SH-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Published :
Number of Timers/Counters :
11
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
SCI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
32-Bit
Memory Size :
256KB
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
80MHz
Operating Supply Voltage :
5V