DD104S10GES/AA
Mfr.Part #
DD104S10GES/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 104POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Wire Gauge :
22-30 AWG
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
5
Product Status :
Active
Color :
Blue
Termination :
Crimp
Connector Style :
D-Sub, High Density
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
104
Voltage Rating :
300V
Backset Spacing :
Package :
Box
Contact Form :
Machined
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Shell Size, Connector Layout :
6
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
DD104S
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A
Series :
DD
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Datasheets
DD104S10GES/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD104S10GES/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DD104S10GES/AA pinout, DD104S10GES/AA datasheet PDF, DD104S10GES/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD104S10GES/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD104S10GES/AA
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP