DD1000S33HE3BPSA1
Mfr.Part #
DD1000S33HE3BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Description
DIODE MODULE 3300V 1000A
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Type :
Standard
Halogen Free :
Not Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
2002
Terminal Position :
UPPER
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3300V
Packaging :
Tray
Diode Element Material :
SILICON
Max Collector Current :
1kA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Elements :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Application :
GENERAL PURPOSE
Output Current-Max :
1000A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1000A @ 1800V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
150°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
3300V
Diode Configuration :
2 Independent
Number of Terminations :
7
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Screw
ECCN Code :
EAR99
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Package / Case :
Module
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.85V @ 1000A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
4
Datasheets
DD1000S33HE3BPSA1
Infineon Technologies DD1000S33HE3BPSA1
Standard Rectifier Diode 2 Independent Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 2-Element Module Chassis Mount
DD1000S33HE3BPSA1 Overview
The maximum output voltage can be set to 1000A.Based on the operation requirements, the maximum collector current reaches 1kA.
DD1000S33HE3BPSA1 Features
a maximum output voltage of 1000A
DD1000S33HE3BPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
DD1000S33HE3BPSA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23