DD1000S33HE3B60BOSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD1000S33HE3B60BOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IHV IHM T XHP 3 3-6 5K AG-IHVB13
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Product Category :
IGBT Modules
Collector Emitter Saturation Voltage :
3.3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
1000A (DC)
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.85 V @ 1000 A
Packaging :
Tray
Diode Configuration :
2 Independent
Diode Type :
Standard
Product Status :
Not For New Designs
RoHS :
Details
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3300 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1000 A @ 1800 V