DA15S1ADNA197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DA15S1ADNA197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Contact Form :
Machined
Package :
Bulk
Number of Rows :
2
Base Product Number :
DA15
Current Rating :
7.5A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Positions :
15
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
Housing Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
Flash
Empty Shell :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backset Spacing :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
15
DIN Conformance :
yes
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Mixed Contacts :
Features :
Mounting Brackets
Current Rating (Amps) :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
MIL Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Through Hole
Series :
Original D
Voltage Rating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Wire Gauge :
UL Flammability Code :
94V-0
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
HTS Code :
Shell Finish :
Tin
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Feature :
Mounting Brackets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
DA15S1ADNA197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DA15S1ADNA197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DA15S1ADNA197 pinout, DA15S1ADNA197 datasheet PDF, DA15S1ADNA197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DA15S1ADNA197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.