CU02CG1R0C16AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CU02CG1R0C16AH
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Series :
CU
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1pF
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Datasheets
CU02CG1R0C16AH
KYOCERA AVX CU02CG1R0C16AH
CU 1pF 16V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)