CU02CG180J16AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CU02CG180J16AH
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CU
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
18pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Datasheets
CU02CG180J16AH
KYOCERA AVX CU02CG180J16AH
CU 18pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)