CMF2068R000JNR6
Mfr.Part #
CMF2068R000JNR6
Description
RES 68 OHM 1W 5% AXIAL
Metal Film
Weight :
599.989307mg
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
68Ohm
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Construction :
Tubular
Diameter :
3.68mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Lead Diameter :
810 μm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CMF2068R000JNR6
Vishay / Dale CMF2068R000JNR6
FIXED RESISTOR, 68Ohm, Metal Film,