CMF2047R000GNRE
Mfr.Part #
CMF2047R000GNRE
Description
RES 47 OHM 1W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.81 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
47Ohm
Working Voltage :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
CMF2047R000GNRE
Vishay / Dale CMF2047R000GNRE
FIXED RESISTOR, 47Ohm, Metal Film,