CMF20470R00GKRE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF20470R00GKRE
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 1W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Published :
Working Voltage :
500V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±2%
Resistance :
470Ohm
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Diameter :
0.81 mm
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition :
Metal Film
Series :
CMF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
CMF20470R00GKRE
Vishay / Dale CMF20470R00GKRE
FIXED RESISTOR, 470Ohm, Metal Film,