CMF20270K00GKEA
Mfr.Part #
CMF20270K00GKEA
Description
RES 270K OHM 1W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Width :
3.68mm
Diameter :
3.68mm
Length :
9.525mm
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Rated DC :
500V
CMF
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Power Rating :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
270kOhms
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CMF20270K00GKEA
Vishay / Dale CMF20270K00GKEA
Through Hole 270kOhms, 1W, Metal Film,