CMF20200R00GKRE
Mfr.Part #
CMF20200R00GKRE
Description
RES 200 OHM 1W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Tubular
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
500V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Series :
CMF
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Resistance :
200Ohm
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.81 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CMF20200R00GKRE
Vishay / Dale CMF20200R00GKRE
FIXED RESISTOR, 200Ohm, Metal Film,