CMF2016R000JNEA
Mfr.Part #
CMF2016R000JNEA
Description
RES 16 OHM 1W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Diameter :
3.68mm
Metal Film
Power Rating :
1W
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
500V
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
16Ohm
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Datasheets
CMF2016R000JNEA
Vishay / Dale CMF2016R000JNEA
Through Hole FIXED RESISTOR, 16Ohm, Metal Film,