CM225DX-24T
Mfr.Part #
CM225DX-24T
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Description
IGBT MOD 1200V 225A 1470W
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
55nF @ 10V
Series :
T
Package / Case :
Module
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
NTC Thermistor :
yes
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
17.5V @ 15V, 225A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Power - Max :
1470W
Current - Collector (Ic) (Max) :
225A