CM150DY-34A
Mfr.Part #
CM150DY-34A
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1700V 150A 1600W
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Terminal Position :
UPPER
Input Capacitance :
37nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Application :
Motor Control
Turn Off Time-Nom (toff) :
1100 ns
Series :
IGBTMOD™
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input :
Standard
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Configuration :
Half Bridge
Pin Count :
7
Published :
Mount :
Chassis Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 150A
Number of Pins :
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
37nF @ 10V
Max Collector Current :
150A
NTC Thermistor :
No
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.7kV
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
Module
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Turn On Time :
740 ns
Max Power Dissipation :
1.6kW
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Power - Max :
1600W
Number of Elements :
2
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.8V