CGS583U025R4C
Mfr.Part #
CGS583U025R4C
Description
CAP ALUM 58000UF 25V SCREW
Capacitance :
58000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Tolerance :
-10% +75%
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
CGS
Length :
104.775mm
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
13A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
10A
Bulk
Number of Pins :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
105mm
Datasheets
CGS583U025R4C
Cornell Dubilier Electronics CGS583U025R4C
CGS 58000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals