CGS502U030R2C
Mfr.Part #
CGS502U030R2C
Description
CAP ALUM 5000UF 30V SCREW
Leakage Current :
2.32mA
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Height :
54mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Voltage - Rated DC :
30V
Ripple Current @ High Frequency :
5.85A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.5A @ 120Hz
Capacitance :
5000μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
35mm
Tolerance :
-10% +75%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Ripple Current :
4.5A
Lead Pitch :
12.7mm
Datasheets
CGS502U030R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS502U030R2C
CGS 5000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.5A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals