CGS502U075R2C
Mfr.Part #
CGS502U075R2C
Description
CAP ALUM 5000UF 75V SCREW
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current :
4.4A
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Leakage Current :
3.67mA
Ripple Current @ Low Frequency :
4.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
5.72A @ 10kHz
Height :
54mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
58mOhm @ 120Hz
Capacitance :
5000μF
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Pitch :
12.7mm
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
CGS502U075R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS502U075R2C
CGS 5000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.4A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals