CGA5L3X8R2A334M160AE
Mfr.Part #
CGA5L3X8R2A334M160AE
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.33UF 100V X8R 1206
Capacitance :
0.33μF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Feature :
Soft Termination
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
100V
Thickness :
1.905mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Thickness (Max) :
0.075 1.90mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
TDK Corporation CGA5L3X8R2A334M160AE
CGA 0.33μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CGA5L3X8R2A334M160AE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.
CGA5L3X8R2A334M160AE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm