CGA5C2C0G1H822J060AA
Mfr.Part #
CGA5C2C0G1H822J060AA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 8200PF 50V C0G 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Surface Mount
Composition :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Height :
600μm
HTS Code :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Thickness :
711.2μm
Weight :
16.187578mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Capacitance :
8200pF
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
TDK Corporation CGA5C2C0G1H822J060AA
CGA 8200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)