CGA5C2C0G1H153J060AD
Mfr.Part #
CGA5C2C0G1H153J060AD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.015UF 50V 1206 EPOXY
Tolerance :
±5%
Height :
600μm
Composition :
Ceramic
Thickness :
609.6μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Factory Lead Time :
20 Weeks
Feature :
Epoxy Mountable
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.015µF
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
TDK Corporation CGA5C2C0G1H153J060AD
CGA 0.015μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 1206 (3216 Metric)
CGA5C2C0G1H153J060AD Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
CGA5C2C0G1H153J060AD Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V