CGA5C2C0G1H822J060AD
Mfr.Part #
CGA5C2C0G1H822J060AD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 8200PF 50V 1206 EPOXY
Capacitance :
8200pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Feature :
Epoxy Mountable
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Thickness :
609.6μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Height :
600μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
TDK Corporation CGA5C2C0G1H822J060AD
CGA 8200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 1206 (3216 Metric)
CGA5C2C0G1H822J060AD Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CGA5C2C0G1H822J060AD Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V