CGA5L3X8R2A334M160AD
Mfr.Part #
CGA5L3X8R2A334M160AD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.33UF 100V 1206 EPOXY
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Dielectric Material :
AEC-Q200
Height :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
20 Weeks
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Automotive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Epoxy Mountable
Thickness :
1.6002mm
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X8R
Series :
CGA
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Capacitance :
0.33μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
TDK Corporation CGA5L3X8R2A334M160AD
CGA 0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 1206 (3216 Metric)
CGA5L3X8R2A334M160AD Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
CGA5L3X8R2A334M160AD Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V